Sürücü Kursuna Başvuruda Gerekli Evraklar

Sürücü Kursuna Başvurularda İstenen Evraklar

Sürücü Kursuna Başvurularda İstenen Belgeler

Ehliyet almak isteyen adaylar sürücü kurslarıyla ilgili birçok konuyu merak ediyor ve araştırıyorlar. Biz de bu konuda onlara ışık tutması açısından ehliyet almak için sürücü kurslarına başvurunuzda sizlerden istenen belgeleri anlatacağız.

TC Kimlik Numarası Gösteren Belge Aslı veya Fotokopisi:

Almak istediğiniz ehliyet sınıfına göre belirli yaş kriterleri bulunmaktadır. Örneğin ‘M’ sınıfı ehliyet almak için yaş kriteri 16 iken, ‘BE’ sınıfı 18, ‘C’ sınıfı 21, ‘D’ sınıfı ise 24’tür. Sürücü kurslarına başvurularda kimlik fotokopinizi ibraz ederek yaş kriterine uyduğunuzu ispat etmiş olursunuz.

Kursiyerler arasında 18 yaşını doldurmamış olanlar veli/vasi muvafakatnamesi ibraz etmelidirler.

Nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra pasaport yada avukatlık belgesi de verebilirsiniz.

Biyometrik Resim (2 Adet):

Sisteme öğrenci tanımlama, sınav giriş kartı, ehliyet basımı gibi işlemlerde kullanılması için son altı ay içinde çekilmiş en az iki biyometrik fotoğraf gerekmektedir.

Sürücü Olabileceğinize Dair Sağlık Raporu:

Ehliyet almak için istenen sağlık kurulu raporu için tam teşekküllü hastaneye gitmenize gerek yoktur.

Sağlık kurulu raporunu bağlı bulunduğunuz Aile Hekimliğinden yada herhangi bir özel sağlık kuruluşundan alabilirsiniz.

Sağlık raporlarında yeni yasaya göre tek gözü görmeyenler, diğer gözü 10/10 görüyor ise A,B ve F sınıfı sürücü belgesi alabilirler.

Öğrenim Belgesi:

  • Ehliyet alabilmek için aranan öğrenim şartı en az ilkokulu mezuniyetidir. İlkokul, ilköğretim, ortaokul, lise, üniversite diplomanızı sürücü kursuna ibraz edebilirsiniz.
  • Ayrıca herhangi bir öğretim kademesinde öğrenci iseniz öğrenci belgenizi de sunabilirsiniz.
  • Tasdikname ile herhangi bir eğitim kurumundan ayrılanlar ise tasdiknamelerini öğrenim belgesi olarak verebilirler.
  • Bunlardan başka Halk Eğitimi Merkezlerinin açmış olduğu okuryazarlık kurslarında 2. kademe okuryazarlık belgesi olanlar da sürücü kursuna başvuruda bulunabilir. Okuryazarlık belgesi birinci ve ikinci olmak üzere iki kademeden oluşmaktadır. Birinci kademe 1-2.sınıf ikinci kademe 3-4-5. sınıf yerine geçmektedir. Ehliyet almak için en az ilkokul mezuniyeti arandığı için birinci kademe okuryazarlık belgesi olanlar ehliyet almak için başvuruda bulunamazlar.
  • Sürücü kurslarına öğrenim belgelerinizi sunarken asıllarını vermek durumunda değilsiniz. Diplomalarınızın onaylı fotokopilerini vermeniz yeterli olacaktır.
  • Yabancı uyruklu öğrenciler de öğrenim belgelerini noterden Türkçe tercüme ettirmek zorundalar.

Sabıka Kaydı:

Ehliyet almasına engel teşkil edecek sabıka kaydının bulunmadığına dair evrak (Motorlu taşıtlar sürücü kurslarına kayıt yaptıracak olan adaylar sürücü belgesi almasına engel teşkil edecek herhangi bir sabıka kağıdının bulunmadığına dair yazılı beyanname vermeleri gerekmektedir. Adli sicil kaydı kâğıdı olarak da bilinen evrak yeterli olup bağlı bulundukları il ve ilçe merkezlerindeki adliyelerden alındığı gibi ayrıca e-devlet üzerinden de adli sicil kaydı rahatlıkla alınabilir.

Mevcut sürücü belgesi dışında sertifika alacak kursiyerler sahip oldukları sürücü belgesinin fotokopisini de sürücü kursuna vermek zorundadırlar.

Kontrol Et

Trafik Denetimlerinde İstenebilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar Farklı amaçlar için trafik denetimleri yapılmaktadır. Bu rutin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir