Stajyer Ehliyet İle Araç Kiralanabilir Mi?

Stajyer Ehliyet Sahibi Araç Kiralayabilir Mi?

Araç kiralamak isteyenlerin rent a car firmalarına gitmeden önce mutlaka bilmesi gereken bazı noktalar vardır. Araba kiralama şartlarını bilmeden plan yaptığınızda tatiliniz ve zamanınız boşa geçebilir. Bu sebeple otomobil kiralamadan önce kiralama şartlarını öğrenmelisiniz. Bu yazımızda “Stajyer ehliyete sahip birisi araç kiralayabilme şartlarına uygun mu? sorusunu inceleyeceğiz.

Araç kiralamak için herhangi bir Rent A Car firmasına gittiğinizde önünüze oto kiralama sözleşmesi koyulmakta ve bu sözleşmede belirtilen şartlar uygun olduğunda araç kiralayabilmekteseniz. Bu kira sözleşmesinde; sürücü yaşı, ehliyet süresi, araç kiralama süresi, ek sürücü, kilometre sınırı gibi pek çok kriter bulunmaktadır.

Araç Kiralamak İçin Kaç Yıllık Ehliyet Gerekir?

Otomobil kiralama şartlarından ilki kiralayacak kişinin kaç yıllık ehliyete sahip olduğudur. Sigorta şartları gereği ekonomik, orta sınıf yada üst sınıf bir araç kiralayabilmek için en az 2 yıllık ehliyet gerekir. Lüks veya büyük araçlar için minimum ehliyet süresi 3 yıldır.

Bilindiği üzere aday sürücülük(stajyer ehliyet) süresi iki yıldır. Oto kiralama sözleşmesinde en az iki yıllık ehliyet gerektiğinden stajyer ehliyet ile araç kiralamak olanaksızdır.

Araç Kiralamak İçin Yaş Kriterleri Nelerdir?

Araba kiralarken dikkat edilmesi gereken başka bir önemli konu ise sürücü yaş kriteridir. Sigorta şartları gereği ekonomik bir araç kiralayabilmek için en az 21 yaşında olmanız gerekir. Orta ve üst sınıf araçlar için 25 yaş alt sınırdır. Lüks ve büyük araçlar için en az 28 yaşında olmanız gerekiyor.

Kontrol Et

Trafik Denetimlerinde İstenebilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar Farklı amaçlar için trafik denetimleri yapılmaktadır. Bu rutin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir