Stajyer Ehliyet Hakkında Bilgi

Stajyer Ehliyet Hakkında Bilgi

Stajyer Ehliyet, ilk defa ehliyet alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup yeniden sürücü belgesi alanların, ilk iki yıl kullandıkları ehliyetin ismidir. Belirtilen iki yıllık süre içerisinde aday sürücü sayılırsınız ve ‘stajyer ehliyet’ uygulamasına tabii olursunuz.

Bu yazımızda ‘Stajyer Ehliyet’ ve ‘Aday Sürücülük’ ile ilgili sıklıkla sorulan Stajyer Ehliyet Nedir? Aday Sürücülerin Uyması Gereken Kurallar Nedir? Aday Sürücülerin Stajyerlik Süresi Boyunca Yanında Refakatçi Olmalı Mı? Stajyer Ehliyetin İptalini Hangi Durumlarda Olur? Aday Sürücü Olup Olmadığımı Nasıl Sorgularım? Stajyer Ehliyetimi İki Yıl Sonra Yeniletecek Miyim? gibi sıklıkla sorulan sorular hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Stajyer Ehliyet Nedir?

Sürücü Belgesi(Ehliyet), motorlu araçların sürülmesine yetki veren belgedir. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle ‘Aday Sürücü’ olarak kabul edilirler. Bu iki yıllık süre içerisinde aday sürücülerin ‘Stajyer Ehliyet’ ile araç kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.

Stajyer Ehliyet Ne Zaman Yürürlüğe Girmiştir?

Stajyer Ehliyet(Aday Sürücülük), Karayolları Trafik Yönetmeliğinde  17/04/2015 tarihinde yapılan değişiklikle resmiyet kazanmış, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Ayrıca yapılan bu yönetmelik değişikliği ile köklü yenilikler de getirildi. Bunlar;

  • Yeni tip ehliyetlerin 84 ülkede geçerliliği olacak. Yani ehliyetlere Avrupa standartı getirildi.
  • Ömür boyu ehliyet dönemi kapandı. Ehliyetler sınıfına göre 5 ile 10 yıl aralıklarla sağlık kurulu raporu ile yenilecek. “B” sınıfı ehliyeti olanlar 10, “E” sınıfı ehliyeti olanlar 5 yılda bir ehliyetini yeniletmek durumunda. Yani her 5-10 yıllık süre içerisinde yeniden sınava girmenize gerek kalmadan sadece sağlık kurulu raporu ile ehliyetinizin süresini uzatabileceksiniz.
  • 9 olan ehliyet grup sayısı yeni ehliyetlerle beraber 16’ya çıkıyor.(A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, M, F, G, K)

Stajyer Ehliyet Sahibi Yanında Bir Refakatçi Zorunluluğu Var Mı?

Almanya, Avusturya gibi ülkelerde stajyer ehliyet sahibi aday sürücülerin, araç kullanırken yanlarında ehliyetli birinin bulunma zorunluğu vardır. Türkiye’deki uygulamada böyle bir durum söz konusu değildir. Yani stajyer ehliyet sahiplerinin yanlarında birinin bulunma zorunluluğu yoktur.

Aday Sürücü İbaresi Ehliyetimde Yazacak Mı? Nasıl Sorgularım?

Sürücü adaylarının stajyer ehliyetle ilgili merak ettikleri bir diğer konu ise stajyer veya aday sürücü ibaresinin ehliyet belgesinde geçip geçmeyeceği yönündeydi. Kafalara takılan bu sorunun cevabı hayır! ‘Ehliyetinizde aday sürücü olduğunuza dair bir ibare bulunmayacak.

E-devlet üzerinden aday sürücü olup olmadığınızı bu linkten sorgulayabilirsiniz.

Stajyerlik Sürem Dolduktan Sonra Ehliyetimi Yeniletecek Miyim?

Stajyerlik süresi boyunca(iki sene) ehliyetinizin iptalini gerektirecek herhangi bir kusurunuz yoksa sistem üzerinden kendiliğinden aday sürücülüğünüz kalkacak. Herhangi bir başvuru veya ücret ödemenize yada ehliyetinizi yenilemenize gerek yok.

Stajyer Ehliyetin İptali

Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun;

  • 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin üç kez ihlal edilmesi, (Trafik ışıklarına 3 kez uymamak)
  • 48 inci veya 118 inci maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması, (Uyuşturucu veya alkollü olarak araç kullanmak yada ölümlü trafik kazalarına karışarak ehliyetine el konulması)
  • 51 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Belirtilen hız sınırlarını 3 kez ihlal etmek)
  • 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üç kez ihlal edilmesi, (Sağa sola dönüş kurallarını 3 kez ihlal etmek)
  • 74 üncü maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Yayalara 3 kez geçiş üstünlüğü tanımamak)
  • Koruyucu tertibatın kullanılması ile ilgili 78 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Emniyet kemerini 3 kez bağlamak)

hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi veya araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilir.

Stajyer ehliyete sahip aday sürücüler iki yıl boyunca dikkatli olması gerekmekte yukarıda belirtilen kuralları ihlal etmemeye özen göstermelidirler. Görüleceği gibi 0,20 promil gibi az sayılabilecek derecede bile alkollü araç kullanmak stajyer ehliyetin iptal edilmesine sebep olmaktadır. Bunun için aday sürücüler kesinlikle alkollü araç kullanmamalıdırlar.

Aday sürücülüğün iptalini gerektiren kurallar aslında normal ehliyete sahip olanlar için de geçerlidir. Aralarındaki tek fark ceza puanıdır. Aday sürücülerin ehliyeti 75 ceza puanına ulaştıklarında, normal ehliyet sahipleri 100 ceza puanına ulaştıklarında ehliyetleri iptal oluyor.

Ehliyetini yeni almış aday sürücüler iki yıl boyunca kurallara daha sıkı uymak durumundalar. Stajyerlik süresi boyunca belirtilen kural ihlallerine azami özen göstererek normal ehliyete sahip olabilmektedirler. Hiç araç kullanmayarak da bu iki yıllık süreyi geçirebilirsiniz.

Ehliyeti Olanlar Farklı Bir Sınıf Ehliyet Alırsa Stajyer Mi Sayılacaklar?

Aday sürücülük uygulaması ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanları ilgilendiriyor. Yani halihazırda ehliyeti olup sınıf yükseltenleri veya başka bir sınıftan ehliyet alanlar stajyer sürücü sayılmıyor.

Stajyer ehliyet uygulamasını, ehliyete hazırlık süreci olarak değerlendirmek gerekir. Bu uygulamanın amacı; sürücülerin kurallara uyması, bunu kalıcı hale getirmesi, can ve mal kayıplarını en aza indirerek düzeni sağlamaktır.

Sizlere “Aday Sürücülük” ve “Stajyer Ehliyet” hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan başka sorularınız varsa yorumlar kısmında sorularınızı yazabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan yada ‘iletisim@stajyerehliyet.com‘ mail adresimizden bizlere ulaşarak sorularınıza çözüm bulabilirsiniz. En yakın zamanda sizlere dönüş yapmaya çalışacağız.

Kontrol Et

Trafik Denetimlerinde İstenebilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar Farklı amaçlar için trafik denetimleri yapılmaktadır. Bu rutin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir