İlkokul Mezunları Ehliyet Alabilir Mi?

İlkokul Mezunları Ehliyet Alabilir Mi?

İlkokul mezunlarının ehliyet alıp alamayacağı konusunda halen tereddütler yaşanmaktadır. Özellikle eğitim sistemimizde köklü değişiklikler içeren 4+4+4 sisteminin uygulanmaya başlamasından bu yana kamuoyunda kafa karıştırıcı bir çok haber yer almaktadır. Bu yazımızda İlkokul mezunları sürücü belgesi alabilir mi? sorusunu detaylı olarak değerlendireceğiz.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesinde sürücü adaylarında aranacak şartlar açıkça ifade edilmiştir. Bu şartlar; almak istediğiniz sürücü belgesi sınıfına göre doldurulması gereken yaş kriterleri, halihazırdaki sürücü belgelerini yükseltmek isteyenlerde aranan deneyim kriteri, sürücü belgesi alabilmeniz için gereken sağlık kriterleri ve öğrenim kriteridir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 76 (c) bendinde “Öğrenim durumu itibarıyla en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları,” ibaresi yer almaktadır. Bu ifadeye göre ilkokul mezunlarının sürücü kurslarına yazılıp, sürücü belgesi almalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Öğrenim Belgesi Yerine Sunulabilecek Belgeler

  • İlkokul diplomasını alıp da kaybedenler mezun oldukları okula dilekçe ile başvuru yaparak, mezun olduklarına dair “Öğrenim Durum Belgesi” alıp sürücü kurslarına verebilirler.
  • Tasdikname ile herhangi bir eğitim kurumundan ayrılanlar tasdiknamelerini öğrenim belgesi olarak verebilirler.
  • İlkokulu bitirememiş ve  Halk Eğitimi Merkezlerinin açmış olduğu okuryazarlık kurslarında II. kademe okuryazarlık belgesi olanlar da sürücü kursuna başvuruda bulunabilir. Okuryazarlık belgesi birinci ve ikinci olmak üzere iki kademeden oluşmaktadır. Birinci kademe 1-2.sınıf ikinci kademe 3-4-5. sınıf yerine geçmektedir. Ehliyet almak için en az ilkokul mezuniyeti arandığı için birinci kademe okuryazarlık belgesi olanlar ehliyet almak için başvuruda bulunamazlar.
  • Halen bir eğitim kurumunda okuyanlar(lise, üniversite), eğitimini devam ettirdikleri okuldan aldıkları öğrenci belgelerini sürücü belgesi almak için kullanabilirler.
  • Yabancı uyruklu öğrenciler de öğrenim belgelerini noterden Türkçe tercüme ettirmek zorundalar.

Sürücü kurslarına öğrenim belgelerinizi sunarken asıllarını vermek durumunda değilsiniz. Diplomalarınızın onaylı fotokopilerini vermeniz yeterli olacaktır.

Sonuç olarak; sürücü belgesi almak için öğrenim şartı ile ilgili dolaşan asılsız haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir. İlkokul mezunlarının halen ehliyet alma hakkı bulunduğu unutulmamalıdır.

Kontrol Et

Trafik Denetimlerinde İstenebilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar Farklı amaçlar için trafik denetimleri yapılmaktadır. Bu rutin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir