Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Ehliyet Ceza Puanı, trafikte sürücülerin kural ihlaliyle sonuçlanan davranışları neticesinde verilen bir değerlendirmedir. Sürücülerin en sık sorduğu sorulardan biri de ‘Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir?’ konusu. Peki mevzuata göre ceza puanı tamamen sıfırlanır mı yoksa sadece silinir mi? Aktif Ceza Puanımı Nereden Sorgulayabilirim? İşte yanıtı…

Ehliyet Ceza Puanı, trafikte sürücülerin kural ihlaliyle sonuçlanan davranışları neticesinde verilen bir değerlendirmedir. Ne yazık ki bu değerlendirme hiçbir zaman tam anlamıyla sicilinizden silinmemektedir. Sadece 1 yıllık periyotlarda, ceza puanınız sıfırlanarak yeniden değerlendirilmeye başlanıyor. Ehliyet ceza puanının sıfırlanması sizin her bir ceza puanını almış olduğunuz tarihten sonra geçen 1 senenin ardından gerçekleşir. Her sene 1 Ocak’ta cezanın sıfırlanması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Örnek vermek gerekirse; 12 Temmuz 2022 tarihinde ceza aldınız. Bu cezanızın sıfırlanması 01 Ocak 2023 değil 12 Temmuz 2023’tür. Aynı şekilde 15 Şubat 2022’de almış olduğunuz cezanın sıfırlanması da 15 Şubat 2023’te gerçekleşecektir.

Aktif Ceza Puanımı Nereden Sorgulayabilirim?

Aktif Ceza Puanı Sorgulama

Güncel sürücü belgesi ceza puanınızı sorgulamak için e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü ‘Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama’ linkinden sorgulayabilirsiniz.

Aktif ceza puanınızı sorgulamak için linke tıklayınız.

“Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?” sorusuna yanıt vermek için yazmış olduğumuz içerik hakkında sormak istediklerinizi, aşağıdaki yorum bölümünden veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Kontrol Et

Trafik Denetimlerinde İstenebilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar

Trafik Denetimlerinde Kontrol Edilecek Belge ve Techizatlar Farklı amaçlar için trafik denetimleri yapılmaktadır. Bu rutin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir