Araçlardaki Yangın Tüpleri ve Özellikleri

Araçlarda Yangın Tüpleri ve Özellikleri

Yangın söndürme cihazları (yangın tüpleri), araçlarda kesinlikle bulunması gereken techizatlardandır. Aracınızda aniden oluşabilecek yangınlara karşı ilk müdahaleyi yapabileceğiniz, hayat kurtaracak bir gereçtir. Nitekim trafik denetimlerinde ve araç muayenelerinde de yangın tüpleri mecburi tutulmaktadır. Bu yazımızda farklı amaçlar için kullanılan araçlardaki yangın tüplerini ve özelliklerini ele alacağız.

Otomobil ile yolcu ve yük taşıyan araçlarda yangın için A, B ve C yangın sınıflarının hepsine birden etki eden, TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazları bulunur. Bu yangın söndürme cihazları kullanılmaya hazır bir durumda ve aşağıda açıklanan sayı ve özellikte olmalıdır.

  1. Tehlikeli madde taşıyan araçlarda, Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik hükümleri esastır. En az 2 kg kuru toz veya eşdeğer kapasitede bir adedi motor ve kabinde olabilecek yangınlara karşı olmak üzere azami yüklü ağırlığı 7,5 tonun üzerinde olanlarda toplam kuru toz ağırlığı en az 12 kg olacaktır. Bu yangın söndürücülerden en az birinin kapasitesi 6 kg olacaktır. 3,5 ile 7,5 ton azami yüklü ağırlığı olanlarda toplam kuru toz ağırlığı en az 8 kg, bir tanesinin kapasitesi ise en az 6 kg olacaktır. 3,5 tonun altında olanlarda ise toplam kuru toz ağırlığı en az 4 kg olacaktır.
  2. Otobüs ve mafsallı otobüslerde toplam doldurma kapasiteleri en az 6 kg kuru toz olan yangın söndürme cihaz veya cihazları (Yolcu sayısı 26 kişiye kadar olan otobüslerde doldurma kapasitesi 2 kg kuru toz olan en az iki adet yangın söndürme cihazları).
  3. Azami yüklü ağırlığı 12.000 kg.’dan fazla olan kamyon ve çekicilerde toplam doldurma kapasiteleri en az 6 kg. kuru toz olan yangın söndürme cihaz veya cihazları.
  4. Azami yüklü ağırlığı 12.000 kg.’dan küçük olan kamyonlarda toplam doldurma kapasiteleri en az 4 kg. kuru toz olan yangın söndürme cihaz veya cihazları.
  5. Otomobil, minibüs ve kamyonetlerde toplam doldurma kapasitesi en az 1 kg. kuru toz olan en az bir adet yangın söndürme cihazı. El yangın söndürme cihazı, araçların görülebilen ve erişilmesi kolay olan bir yerinde bulundurulur ve hava şartlarından korunur. Cihazlardan en az biri aracı kullananın hemen yanında olur.

Kontrol Et

Araçlarda Bulundurulması Mecburi Gereçler

Araçlarda Bulundurulması Mecburi Gereçler

Araçlarda Bulundurulması Mecburi Gereçler Araçlarda özelliklerine ve cinslerine göre nitelik ve nicelikleri aşağıda gösterilen gereçlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir